<<راغب مصطفی غلوش>> که سال ها با تلاوت عجیب و زیبای <<آیه تطهیر>> و اذان جاودانه علوی اش دلهای شیعیان را آسمانی می کرد، صبح امروز در سن 77 سالگی درگذشت.

به گزارش حوزه قرآن و عترتگروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛راغب مصطفی غلوش، قاری رادیو قرآن مصر و عضو انجمن قاریان و حافظان این کشور پس از طی دوران سخت بیماری بامداد امروز در سن 77 سالگی در یکی از بیمارستان های مصر دار فانی را وداع گفت.
راغب مصطفی غلوش در سال 1317 هجری شمسی در روستای <<برما>> واقع در استان غربیه مصر متولد شد و در خانواده ای قرآنی پرورش یافت.
غلوش در نوجوانی کل قرآن را حفظ کرد و از 16 سالگی با حضور در محافل مختلف قرآن تلاوت می کرد.
شیخ راغب مصطفی غلوش، از نسل قاریانی است که پس از پایان جنگ تحمیلی، برای نخستین بار به ایران سفر کرد و خاطره خوش تلاوت های اواخر دهه ۶۰ و دهه ۷۰ شمسی را آفرید.
راغب مصطفی چند سال پس از حفظ قرآن به کانون علوم قرآنی مصر، شهر طنطا رفت و به مؤسسه و آکادمى قرائات در مسجد احمدى مصر پیوست و به گفته خود او، توانست <<یک نمونه عالى از استاد مصطفى اسماعیل>> را در این مسجد ارائه دهد. اما نقطه اوج فعالیت قرآنی غلوش زمانی رقم خورد که در دوران سربازی، موفق شد در مسجد مشهور امام حسین (ع) قاهره به تلاوت قرآن بپردازد.
تلاوت های او در ایران به شدت مورد استقبال قرار گرفت و در زمره تلاوت های ماندگار او جای گرفت.
<<راغب مصطفی غلوش>> قاری برجسته مصری درگذشت
تلاوت سوره های <<مریم، مطففین، علق>>، <<قمر، الرحمن>>، <<اسراء، بلد>>، و به ویژه سوره <<احزاب>> در مدرسه عالی شهید مطهری هنوز هم هر شنونده zwj; ای را تحت تأثیر قرار می دهد.
شیخ راغب <<آیه تطهیر>> را به طرز عجیب و بسیار زیبایی قرائت می کند که نشانگر علاقه ایشان به اهل بیت(ع) و محبانشان در ایران است.
از شیخ راغب، اذان دلنشینی هم به یادگار مانده است که سال ها است از مأذنه های شیعه به گوش می رسد.
رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله ای(مد ظله العالی) با اشاره به شباهت تلاوت استاد <<مصطفی اسماعیل>> و <<غلوش>> فرمودند: <<ما عاشق تلاوت شیخ مصطفى اسماعیل بودیم. یک روز دوستم مرا دید و گفت: امروز در رادیوى مصر، صداى پسر شیخ مصطفى اسماعیل را پیدا کردیم! گفتم: چه طور، از کجا فهمیدى پسرش است؟ گفت: نام او راغب مصطفى است>>.
راغب مصطفی غلوش قاری برجسته مصری درگذشت
مقام معظم رهبری خاطره ای از مرحوم غلوش را در بیانات خود در دیدار با قاریان در 20 بهمن ماه 68 نقل کردند که بدین شرح است:
<<من از این شیخ راغب مصطفى خاطره یى دارم که بد نیست آن را براى شما بگویم. ما حدود سال هاى ۴۶ یا ۴۷ - یعنى تقریباً بیست و یکى دو سال قبل از این - در مشهد دنبال خواندن شیخ مصطفى اسماعیل در رادیوهاى کشورهاى عربى - مخصوصاً رادیو مصر - به دقت مى گشتیم تا بلکه خواندن او را پیدا کنیم. البته نوارهایش هم در بازار نبود و در ایران هم رادیو قرآن وجود نداشت و ما مجبور بودیم از رادیوهاى خارجى گوش کنیم. ما عاشق تلاوت شیخ مصطفى اسماعیل بودیم. تلاوت هاى او را پیدا مى کردیم و گوش مى کردیم. در آن زمان رفیقى داشتم - مرحوم آقا جعفر - که آقایان او را مى شناسند. آن هم با من همین طور پاى رادیو مى نشست و گوش مى کرد. یک روز من را دید و گفت: امروز در رادیوى مصر، صداى پسر شیخ مصطفى اسماعیل را پیدا کردیم! گفتم: چه طور، از کجا فهمیدى پسرش است؟ گفت: نام او راغب مصطفى است که پسر شیخ مصطفى اسماعیل مى باشد! (او را به نام غلوش نمى شناخت). رفیق من، صداى فرزند مصطفى اسماعیل را ضبط کرده بود. من که گوش کردم، گفتم که قاعدتاً باید همان پسر شیخ مصطفى اسماعیل باشد؛ چون صدایش شبیه شیخ مصطفى اسماعیل است! تلاوت هم، تلاوت همان آیات معروف بود: <<و استمع یوم یناد المناد من مکان قریب>>.
انتهای پیام/

یک گربه ارکستر خانه موسیقی را متوقف کرد / عکس

سخنان آتشین حامد بهداد علیه صدا و سیما

راغب غلوش درگذشت/ اذان علوی و آیه تطهیرش جاودانه ماند + صوت و فیلم

تلاوت ,قرآن ,های ,مصر ,مصطفی ,ای ,تلاوت های ,راغب مصطفی ,پس از ,و به ,، ،
مشخصات
آخرین جستجو ها